Evlerde Ayna Kullanımı Nasıl Olmalı?

Evlerde Ayna Kullanımı Nasıl Olmalı?

Koridorda Ayna Kullanımı

Evlerde aynaların yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biri de koridorlardır. Özellikle çıkışa yakın yerlerde bulunan boy aynaları hem kendinizi son kez inceleyebilmenizi sağlar hem de girişlere estetik bir tarz katar.

Koridorlarda kısacası evin girişinde kullanacağınız aynalar sayesinde sinerjik bir hava yakalayabilirsiniz. Ancak aynanın doğru şekilde konumlandırılması önemlidir. Yapılan en büyük hatalardan biri aynanın kapı girişine doğru bakmasıdır. Aynanın kapının hemen yanında olması ve kapı girişine bakmaması daha doğru olacaktır. Koridorda ince ve uzun bir dekoratif ayna modeli doğru seçim olabilir.

Salonlarda Ayna Kullanımı

Ev dekorasyonunda ayna kullanabileceğiniz alanlardan biri de salonlardır. Ev dekorasyonunuza ve tarzınıza uygun çok farklı ayna modellerine salonunuzda yer verebilirsiniz.  Salonlarda aynanın temel işlevi ortamı daha geniş ve aydınlık göstermesidir. Bu yüzden evinizin salonlarında aynayı doğru konumlandırmak çok önemlidir.

Salonunuzun güzel bir manzarası varsa aynanın bakacağı yönün manzara olması çok doğru bir seçim olacaktır. Evinizin manzarası istediğiniz gibi değilse aynanın bakacağı en uygun yön yemek masaları olacaktır. Böylece salonda vakit geçirirken aynanız sizi rahatsız etmez hem de estetik bir görünüm ortaya çıkarabilir.

Yatak Odasında Ayna Kullanımı

Yatak odalarında ayna kullanımı her zaman söz konusudur. Ancak aynanın kullanılacağı alan yatak odası olduğunda biraz daha hassas olmanız gerekir. Yatak odanızda yer alacak ayna kesinlikle yatağa bakmamalıdır.

Aynanın başucuna asılması sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden dolaba koyabileceğiniz ya da boş bir duvara bakan aynalar doğru seçim olacaktır.  Boy aynalarında dolap kapaklarının içine monte etme seçeneği de çok uygun olabilir. Yatak odasında duvara asılan aynalar ya da boy aynaları kullanabilirsiniz. Yatak odanızın tarzıyla uyumlu seçimler yaparsanız daha şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Şekline Göre Ayna Kullanımı

Ev dekorasyonunda ayna seçerken şekline de önem vermelisiniz.  Kare aynalar tercih edecekseniz kullanacağınız alanın kuzeybatı ya da güneydoğu duvarlarını kullanmanız daha etkili sonuçlar verecektir. Ayrıca tercih edeceğiniz kare ayna seramik ya da porselen çerçevelere sahip olabilir.

Evlerinizde yuvarlak ya da oval aynalara yer verecekseniz metal çerçeveler estetik bir tarz yakalayacaktır. Modern bir tarz istiyorsanız gümüş, bakır ve pirinç malzemeden olan çerçeveleri inceleyebilirsiniz. Yuvarlak ve oval aynalarda kuzey, batı ve kuzeybatı yönleri işlevini arttıracaktır.

Dikdörtgen aynalarda ahşap modeller dikkat çekici olabilir. Bu aynaları ise evinizin doğu, güney ya da güneydoğu kısımlarına yerleştirebilirsiniz. Aradığınız dekoratif ayna modelleri için https://www.tulipdekor.com/dekoratif-aynalar sayfamızdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Etiketler: dekorasyon
Aralık 08, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR