Mermer

Mermer, metomorfizma olayı sonucunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle meydana gelmiş bileşimdir.

Hammaddesi doğadan gelmekte olup, dağlardan elde edilen büyük bloklar fabrikalarda ebatlanıp isteğe göre yüzey işlemi yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale gelmektedir.

Binlerce yıl öncesinden beri insanoğlunun tarihinde önemli yer almıştır. Milattan önceki yıllardaki buluntularda mermer işleme izlerine rastlanmıştır. Mezarlarda, saraylarda, kale ve surlarda, açık hava tiyatrolarında, takı ve süs eşyalarında, piramitlerde, tapınaklarda ve daha bir çok antik mekanlarda mermer sıklıkla kullanılmıştır.

Mermer evrimini günümüze dek sürdürerek bugünkü modern mimaride yerini almıştır.

Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Eski çağlarda dayanıklığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermer, inşaat sektörü başta olmak üzere, dekorasyon, süs eşyaları yapımı, heykelcilik ve mezar taşı imalatında kullanılır.

Büyük bloklardan ebatlanan plakalar ve diğer ebatlı ürünler, binaların iç ve dış cephe döşemesinde,merdivenlerde , mutfak ,  şömine ve banyolarda ayrıca taşıyıcı kolon olarak da kullanılabilmektedir.

Bunu yanı sıra süs eşyaları, masa, sehpa, biblo, avize, kül tablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Yumuşak bir bez ve sabunlu su kullanarak düzenli temizlenen mermer masanızın özel bir temizlik gereksinimi olmayacaktır.

Sadece ph değeri sıfır olan temizlik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Çünkü içerisinde asit bulunan ürünler yüzeyin çizilmesine ya da renk değişimine sebep olabilir.

Kireç çözücü, tuz ruhu, sirke, aşındırıcı, çizici, soyucu özellikteki temizlik ürünlerinizi mermer masanızda kullanmayınız.

Neden Mermeri Tercih Etmeliyiz ?

Öncelikle doğal bir taş olan mermer çevre dostu bir üründür.

Çok yönlü olması, zeminler, duvar kaplamaları, mutfak tezgahları , banyo yüzeyleri, iç tasarım ve dekorasyon ürünlerinde en çok tercih edilen ideal ürünler arasındadır.

% 100 Doğal mermer kullanarak tasarladığımız ürünlerimizde hiçbir kimyevi madde kullanılmamaktadır. Anti alerjiktir.

Dayanıklı ve bakımı kolay olduğu için uzun vadeli kullanılır.

Ev ofis ve mobilya tasarımlarında mükemmel ve şık sonuçlar elde edilen mermerden küçük ev aksesuarları da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR